To, co spaja Europę, to wspólny stosunek do wartości. Zapewne wszyscy mamy poczucie, że Europa jest pewną cywilizacją – czymś więcej, niż kontynentem czy zrzeszeniem państw – że definiuje siebie w kontekście wspólnej przeszłości, stosunku do prawa, do obywatela, do relacji państwo-człowiek. Przeszliśmy razem w Europie przez bardzo wiele wspólnych momentów historii: renesans, oświecenie, skutki rewolucji francuskiej, rewolucji przemysłowej. Dobrze odczuwa się tę wspólnotę myślenia, zwłaszcza, kiedy wyjeżdża się poza nasz kontynent – do Afryki, Chin. Widzi się wtedy, że to nie jest do końca nasz świat, niezależnie od tego, jak bardzo nas on może zachwycać – powiedziała prezes CSM w "Podsumowaniu dnia" Polskiego Radia 24.

Więcej

Ludzie mają prawo odczuwać obawy. Ale przywódcy powinni je uspokajać, a nie eskalować. Tymczasem imigranci stali się dla polityków ulubionym instrumentem potęgowania strachu. A to daje pretekst do zwiększania uprawnień władzy – powiedziała dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych, podczas debaty europejskiej na antenie TVN 24 Biznes i Świat, komentując wzrastające nastroje antyemigracyjne w wielu krajach Europy.
Więcej

Polska polityka zagraniczna jest dziś podporządkowana celom krajowym, co zasadniczo zmienia jej kurs. Jeśli popatrzymy na sytuację międzynarodową, najważniejsze dla polskiej racji stanu jest obecnie wzmocnienie naszej pozycji (politycznej i gospodarczej) wewnątrz UE oraz zapewnienie bezpieczeństwa zewnętrznego, przede wszystkim w ramach współpracy NATO. Polska to deklaruje, ale działa często w przeciwnym kierunku, bo prowadzi rozgrywki taktyczne obliczone na doraźne poparcie lokalnego wyborcy. Retoryka siły i „wstawania z kolan” wobec naszych głównych partnerów w UE w połączeniu z amatorszczyzną dyplomatyczną to bomba zegarowa - mówi dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych, w wywiadzie dla Teraz Polska.

Więcej

Po pierwszych 100 dniach nadal nie wiadomo jaką politykę będzie prowadził Donald Trump. Warto jednak zaznaczyć 4 elementy zaskoczenia. Zamiast przyjaźni z Rosją jest chłodny dystans i interwencja militarna w Syrii. Retoryka twardej linii wobec Chin została zastąpiona układem interesów. Sprawa umów o wolnym handlu, zwłaszcza TTIP stanęła. A NATO przestało być przestarzałe - mówiła prezes CSM w wywiadzie dla AmCham (American Chamber of Commerce in Poland) podczas tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbył się w Katowicach w dniach 10-12 maja. 

Więcej

Po wyborach nowy prezydent będzie się koncentrować na sprawach kluczowych dla Francji. Dziś to przede wszystkim wzmocnienie gospodarki i strefy euro, zapewnienie bezpieczeństwa wewnętrznego, znalezienie odpowiedzi na rosnące obawy społeczeństwa wobec imigrantów oraz odbudowa francuskich wpływów w Unii Europejskiej, aby zrównoważyć dominację Niemiec, jeszcze poszerzoną przez Brexit. Z perspektywy Paryża relacje z Polską są drugorzędne. Wielkim wyzwaniem dla Emmanuela Macrona będą także wybory parlamentarne, które odbędą się już w czerwcu, bo jego ugrupowanie nie ma jeszcze ustabilizowanej struktury.

Więcej

Donald Trump nie jest politykiem ani znawcą spraw międzynarodowych, więc klasyczna dyplomacja słabo na niego działa. Angela Merkel zapewne to zauważyła podczas bezpośredniego, chłodnego spotkania w Waszyngtonie. Dlatego dążąc do swych politycznych celów kanclerz Niemiec nie zawaha się użyć „dyplomacji równoległej”. Postawienie na Ivankę, ukochaną córkę prezydenta, może być taką właśnie metodą. Sprawienie, aby przyjechała do Berlina i wspólny udział w panelu dał Merkel okazję do bezpośredniej rozmowy z osobą, którą ocenia jako skuteczną „agentkę wpływu” – z pewnością prezydent USA o tej rozmowie usłyszy – powiedziała dr Małgorzata Bonikowska w audycji Polsat News 2 To Był Dzień na Świecie.

Więcej

PARTNERZY