Te wybory do Parlamentu Europejskiego były absolutnie wyjątkowe. Po pierwsze ze względu na frekwencję, która przekroczyła w UE 50%. Po drugie, bo po raz pierwszy zaczęła się rodzić europejska przestrzeń publiczna. W poszczególnych państwach z uwagą śledzono to, jaki będzie wynik wyborów w pozostałych i kto do jakiej frakcji politycznej w UE trafi. Czołowi kandydaci międzynarodowych partii politycznych wspierali partie bliźniacze w różnych krajach, a debata dotyczyła naprawdę problemów europejskich: opodatkowania dużych firm, regulacji nowych technologii, katastrofy klimatycznej, nierówności, płacy minimalnej, migracji, armii - mówił dr Bartłomiej E. Nowak, ekspert CSM, na antenie TVN 24.

Więcej

Z punktu widzenia debaty europejskiej, w polskiej kampanii nie było wyraźnych odniesień do spraw europejskich. W przeciwieństwie do, na przykład Francji czy Włoch, my nie debatowaliśmy o przyszłości Unii, reformie, wyzwaniach globalnych. Kampania była skierowana na kwestie krajowe. To, że we Francji wygrała partia Marine LePen świadczy o tym, że negatywne nastawienie do obecnego kształtu UE jest faktem i zupełnie nie wiadomo, jak potoczą się dziś losy poszczególnych grup parlamentarnych w PE - powiedziała dr Małgorzata Bonikowska, prezes CSM, na antenie Radio TOK FM, komentując rezultaty wczorajszych wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Więcej

Donald Trump ma dużą szansę na reelekcję - wbrew temu, co w mediach się mówi, ma bardzo twarde poparcie - przede wszystkim w swojej własnej partii, wśród republikanów. W ramach społeczeństwa amerykańskiego - które jest również bardzo podzielone - trzonem wyborczym Trumpa są biali mężczyźni ze środkowych stanów: tradycyjny, konserwatywny elektorat - powiedziała dr Małgorzata Bonikowska, prezes CSM, na antenie Telewizja Superstacja. Gościem red. Wiktora Batera był również Andrzej Krajewski, b. korespondent TVP i Polskiego Radia w Waszyngtonie, pierwszy redaktor naczelny „Przeglądu Reader’s Digest”.

Więcej

Jeżeli sondaże się sprawdzą, wybory do parlamentu europejskiego w Wielkiej Brytanii wygra partia Brexit, uzyskując ok. 35 proc. głosów. To nowa siła polityczna. Rządząca partia konserwatywna poniesie prawdopodobnie klęskę, nie dochodząc nawet do 10 proc. i przegrywając prawie ze wszystkimi innymi ugrupowaniami - pisze dr Małgorzata Bonikowska, prezes CSM, na łamach Faktu. 
Więcej

Trudno zgadnąć o co naprawdę chodzi brytyjskiej premier Theresie May. W gąszczu różnych deklaracji i oświadczeń, m.in. że "brexit znaczy brexit", że "żadnego drugiego referendum nie będzie" - rosną wątpliwości. Można odnieść wrażenie, że Theresa May, która sama w referendum głosowała przeciwko brexitowi, mówi jedno, a robi drugie - pisze dr Małgorzata Bonikowska, prezes CSM, na łamach Faktu. 
Więcej

Świat z zadziwieniem patrzy na trwające od trzech lat zamieszanie wokół brexit, ale najbardziej zadziwieni są sami Brytyjczycy. Nie dość, że rząd Jej Królewskiej Mości nie dowiózł w terminie tego, co obiecał, to jeszcze trudno zgadnąć o co naprawdę chodzi pani premier – pisze dr Małgorzata Bonikowska, prezes CSM, na łamach dzisiejszego FAKT24.pl.

 

 

Więcej

PARTNERZY