Zarówno Polsce, jak i Niemcom jest potrzebne naprawienie nadszarpniętych relacji, a może nawet otwarcie nowego rozdziału w tych relacjach. Trzeba trzymać kciuki za tę wizytę, dlatego że zarówno Polsce, jak i Niemcom jest potrzebne naprawienie tych nadszarpniętych relacji, a może nawet otwarcie nowego rozdziału w tych relacjach. Polska potrzebuje Niemiec dlatego, że Niemcy są jednym z najważniejszych krajów w Europie, w Unii Europejskiej, a Polska obecnie ma w Unii Europejskiej bardzo dużo wątków rozpoczętych zarówno tych, na których nam bardzo zależy, jak i tych, które wiemy, że mogą być dla nas niekorzystne - mówiła dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych w wywiadzie dla PAP, komentując wizytę premiera Morawieckiego w Berlinie.

Więcej

W relacjach polsko-unijnych nastąpiło uspokojenie nastrojów. Minister Czaputowicz stara się redukować liczbę polityków nam niechętnych i łagodzić napięcia. To dobre podejście. Błędem poprzedniego kierownictwa MSZ było zrażanie do siebie zagranicznych partnerów m.in przez mało dyplomatyczne wypowiedzi czy wręcz personalne przytyki, obliczone głównie na użytek krajowy. Tymczasem dyplomacja to sztuka giętkości języka, a twardości w negocjacjach. Do niedawna Polska robiła odwrotnie – powiedziała dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych, w audycji „Północ Południe” na antenie Polskiego Radia 24.Więcej

Rozwój Unii Europejskiej opiera się na założeniu, że unikamy polityki, która by wzmacniała konflikty, bo to one doprowadziły do potworności w Europie pierwszej połowy XX wieku. Europa Zachodnia gruntownie przerobiła tę lekcję i nie przypadkowo kiedy dochodzi do bardzo ostrych napięć między państwami następuje cofnięcie, aby znaleźć kompromis. Wszyscy odchodzą od stołu negocjacyjnego niezadowoleni, ale mogą dalej wspólnie „pchać ten wózek”. Po ostatnich wydarzeniach w relacjach polsko-izraelskich Polska będzie postrzegana jako kraj, który nie leży już w tej samej „przestrzeni emocjonalnej” co reszta Europy, nie podziela tej samej wrażliwości. Tu nawet nie chodzi o politykę, tylko właśnie o emocje. Nasze drogi się rozjechały – powiedział Eugeniusz Smolar, ekspert i członek Rady Fundacji CSM, w programie Piotra Kraśki na antenie TVN24BiŚ.

Więcej

Silvio Berlusconi z „Forza Italia” i Beppe Grillo z Ruchu 5 Gwiazdek mają prawny zakaz pełnienia funkcji publicznych. Natomiast Matteo Renzi, szef Partii Demokratycznej notuje bardzo słabe wyniki w sondażach. Znacznie popularniejsi są jego partyjni koledzy - obecny premier Paolo Gentiloni i minister spraw wewnętrznych Marco Minniti. Największe szanse na utworzenie rządu będzie mieć zapewne koalicja ugrupowań centroprawicowych, ale nie z Berlusconim tylko z przywódcą Ligi Północnej Matteo Salvinim jako premierem - mówiła dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych w programie „To był dzień na świecie” Polsat News 2. 

Więcej

Wyczyn polskiej ekipy ratunkowej odnotował cały świat. Bez względu na to co się myśli o himalaizmie, nie należy kwestionować prawdziwego bohaterstwa. Czterej Polacy, których akcja uratowała francuską himalaistkę, zrobili bardzo dużo dobrego dla wizerunku naszego kraju. Warto także odnotować sprawną pracę polskich dyplomatów w Pakistanie, to oni załatwiali helikoptery - mówiła dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych w programie „Dookoła Świata” na antenie Superstacji.


Więcej

Polska jest dla USA kotwicą w Europie Środkowo-Wschodniej nie tylko ze względu na położenie, ale także na proamerykańskie sympatie, jedne z najwyższych w Europie. Po ostatnich wyborach w obu krajach te relacje się jeszcze zacieśniły ze względu na podobne oceny wielu spraw. Wizyta Rexa Tillersona w Warszawie ma to potwierdzić. Nie oznacza jednak, iż Amerykanie postawią Polskę ponad Francję czy Niemcy - mówiła dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych, w programie Doroty Warakomskiej, na antenie TVN24 BiS.


Więcej

PARTNERZY