Angela Merkel na szczycie NATO dosyć wyraźnie podkreśliła, że bez Stanów Zjednoczonych bezpieczeństwo Europy jest czymś absolutnie niemożliwym, bezpieczeństwo Niemiec również -tak szczyt NATO komentowała w wieczornej audycji "Północ - Południe"  dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.

Więcej

Przedterminowe wybory w Wielkiej Brytanii mogą wzmocnić premiera Johnson'a, ale równie dobrze mogą przynieść zmianę sterów w Izbie Gmin, co z kolei w kontekście brexit'u może otworzyć kolejny rozdział tejże sagi - mówił Łukasz Polinceusz, ekspert Centrum Stosunków Międzynarodowych na antenie Radiowej Dwójki. Więcej

Retoryka Donalda Trumpa doskonale wpisywała się w strategię, której używa Rosja wobec Zachodu. Twierdzenie, że każdy ma swoje fakty, nie ma obiektywnych kryteriów oceny, a opinie ekspertów i poważnych mediów się nie liczą, a także podważanie zaufania do instytucji życia publicznego w ogóle, to najlepsza metoda na osłabianie liberalnej demokracji. Rosja nie ma narzędzi, ani nawet własnej wizji, którą mogłaby promować. Jest na to za słaba, nie ma do osiągnięcia konkretnych celów - mówił dr Bartłomiej E. Nowak, ekspert CSM, na antenie TVN 24.

Więcej

Uregulowanie kwestii wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej powinno nastąpić jak najszybciej. Jest to ważne ze względów ekonomicznych, gospodarczych, stabilizacji brytyjskiego funta, także sytuacji przedsiębiorców unijnych czy także tego, jak planować budżet UE - to są wciąż znaki zapytania. Widzimy jak wygląda sytuacja, nie da się przewidzieć wszystkiego. Wspólnym mianownikiem jest nieprzewidywalność, którą możemy obserwować na przestrzeni ostatnich miesięcy coraz mocniej. Nie wiemy, który ze scenariuszy się ziści, być może pojawi się kolejny, nowy – mówił Łukasz Polinceusz na antenie Polskiego Radia.

Więcej

Teraz wydaje się, że nie ma już możliwości dowiezienia brexitu 31 października. Myślę, że premier Boris Johnson pogodził się z tym, natomiast nie oznacza to, że brexitu nie będzie. Wszystko będzie zależne od tego, jak teraz sytuacja potoczy się w Wielkiej Brytanii, ponieważ Unia Europejska ewidentnie reprezentuje taką strategiczną cierpliwość wobec wydarzeń na Wyspach. Wielka Brytania ciągle jest członkiem Unii Europejskiej w stanie wychodzenia, to jest tak trochę jak z małżeństwem, które rozpadło się, ale nadal mieszka pod jednym dachem - mówiła dr Małgorzata Bonikowska, prezes CSM, na antenie Polskiego Radia.

Więcej

Obie strony starają się trzymać nawzajem w szachu i szantażować, zwłaszcza szef rządu, który wszystko postawił na jedną kartę. Mamy do czynienia z fascynującą rozgrywką, iście pokerową, pomiędzy parlamentem a premierem. Jest to potwornie męczące i frustrujące, bo wciąż nie wiemy co się stanie. Wydaje się, że obie strony starają się trzymać nawzajem w szachu i szantażować, zwłaszcza szef rządu, który wszystko postawił na jedną kartę. Walczy z parlamentem i chce zmusić posłów do tego, by "przepchnąć" swój deal - mówiła prezes CSM na antenie Polskiego Radia.

Więcej

PARTNERZY