Podczas gdy instytucje UE są coraz mniej widoczne w polityce zewnętrznej, państwa członkowskie coraz bardziej uprawiają ją na własną rękę. Francja i Niemcy wiodą tu prym, a wobec Rosji mają coraz więcej wspólnych interesów - pisze dr Bartłomiej Nowak, ekspert CSM, na łamach Faktu.
Więcej

Na to nie zgadza się UE, dla której porozumienie nuklearne jest samo w sobie bardzo dużą wartością. A Iran buduje własne poczucie bezpieczeństwa poprzez destabilizowanie regionu Bliskiego Wschodu - mówił Eugeniusz Smolar, członek Rady Fundacji CSM, na antenie Radio TOK FM.


 

Więcej

Wszystkie konflikty czy linie konfliktów są już zarysowane. Tylko wynik tych konfliktów jest niejasny. To, co wyraźnie widać, to więcej ostrzejszej rywalizacji między mocarstwami. Pytanie tylko, jak te mocarstwa się pogrupują. Jaka będzie linia podziału?- Janusz Reiter, założyciel i przewodniczący Rady Fundacji CSM, w programie Horyzont na antenie TVN24

 

Więcej

Chińska ścieżka rozwoju jest atrakcyjna jedynie dla biednych państw, których rola w światowej gospodarce jest marginalna. Podobnie było z ZSRR. Kuba mogła być pod sowieckim wpływem, ale Meksyk – nie. Chinami może inspirować się Korea Północna, ale już nie Wietnam czy Malezja – powiedział w wywiadzie dla Gazety Prawnej Salvatore Babones, doradca naukowy CSM.


Więcej


Nie spodziewam się żadnego przełomu po szczycie UE w Brukseli. Ten temat budzi szereg kontrowersji, szczególnie w tych krajach, które nie są  w żaden sposób przygotowane do tych zmian. Z całą jest wśród nich Polska
–  Łukasz Polinceusz, ekspert CSM, na antenie Radiowej Dwójki komentuje szczyt Unii Europejskiej w Brukseli.


Więcej

Praworządność, pluralizm polityczny, demokracja są podstawami funkcjonowania Unii. Zarazem zmiany personalne w unijnych instytucjach sprzyjają nowemu otwarciu w ich relacjach z Polską – pisze prezes CSM Małgorzata Bonikowska na łamach dziennika „Fakt”
Więcej

PARTNERZY