Donald Trump czuje się bardziej komfortowo z osobami, które w polityce są nowe - a takim właśnie człowiekiem jest Giuseppe Conte. Przypomnijmy, że obecny premier Włoch to człowiek spoza polityki, został wyciągnięty z rękawa ze względu na fakt, że przywódcy dwóch ugrupowań stanowiących obecnie we Włoszech koalicję nie byli w stanie się dogadać, który z nich na zostać szefem rządu - w związku z tym obaj zostali ministrami, a na premiera wystawiono tak naprawdę eksperta - powiedziała dr Małgorzata Bonikowska, prezes CSM, komentując wizytę włoskiego szefa rządu w Stanach Zjednoczonych, w audycji Polska i Świat na antenie Polskiego Radia 24.

Więcej

Pro-kremlowskie media próbują skłócić USA i ich sprzymierzeńców w NATO i podkreślić jakąś szczególną, lecz niewyjaśnioną relację Trump-Putin. Prokremlowskie media pomijają kluczowe fakty dotyczące zachowań Rosji na arenie międzynarodowej i ignorują różnice moralne między staraniami USA i NATO w celu ochrony Europy i rosyjskie naruszenia prawa międzynarodowego: agresję na Gruzję, bezprawną aneksję Krymu, ataki na wschodnią Ukrainę. – pisze Dalia Bankauskaite, współpracowniczka Centrum Stosunków Międzynarodowych, w artykule dla amerykańskiego Center for European Policy Analysis.

 

Więcej

Mija 10 lat od sformalizowania się porozumienia BRICS. W 2008 roku odbyło się pierwsze spotkanie ministrów spraw zagranicznych tych pięciu państw. Sojusz krajów wschodzących miał rzucić wyzwanie systemowi finansowemu, gospodarczemu i politycznemu, który powstał z inicjatywy Stanów Zjednoczonych pod nazwą Bretton Woods. W ciągu 10 lat krajom tym udało się powiększyć PKB o 179 procent i zwiększyć handel o 44 procent. W 2016 roku zainwestowano 197 mld dolarów, ale nie w swoich krajach tylko poza nimi - mówił dr Bruno Surdel, ekspert Centrum Stosunków Międzynarodowych, w audycji Świat w powiększeniu na antenie Polskiego Radia.

Więcej

Trump nie ma bladego pojęcia o stanie handlu transatlantyckiego i nie interesują go fakty. Sam może dostać przez to rykoszetem. W ubiegłym roku eksport towarów z USA do UE znacząco wzrósł do rekordowych 284 mld. $, a deficyt handlowy się obniżył o 6%. Eksport usług z USA do UE wzrósł o 1/3 w ostatnich sześciu latach, a USA ma tutaj nadwyżkę 67 mld.$. Deficyt USA z Chinami jest netto dwukrotnie większy niż z UE, pomimo że USA eksportuje do UE 2,5 razy więcej towarów niż do Chin. Amerykańskie firmy, które mają spółki córki w Europie, sprzedają o wiele więcej w UE, niż wynosi cały globalny eksport USA. Tylko połowa amerykańskiego eksportu jest zresztą wytwarzana przez firmy z USA. - powiedział ekspert CSM, dr Bartłomiej Nowak w audycji radia TOK FM.

Więcej

Pytanie brzmi, jak wiele jeszcze musi się wydarzyć, zanim Europa zda sobie sprawę, że pewnego dnia może zostać pozostawiona sama sobie. W miarę, jak świat staje się coraz bardziej wielobiegunowy, a globalny porządek gwałtownie się zmienia - Zachód znajduje się we względnym spadku, a wschodzące potęgi, takie jak Chiny, rosną, należy stworzyć plan B dla bezpieczeństwa w Europie - gwarantowanego przez Europę, niestety bez Stanów Zjednoczonych. - pisze Robert Steenland, analityk Centrum Stosunków Międzynarodowych, w swojej analizie dla Euroactive.

 

Więcej

Włochy są dość odległym krajem, pod względem geograficznym, od Rosji i nie czują bezpośredniego zagrożenia ze strony Moskwy. W większości przypadków włoscy politycy nie rozumieją, dlaczego Rosja miałaby być rzeczywistym rywalem, jeżeli można z nią robić interesy. Do tego dochodzi tradycyjne we Włoszech rusofilstwo, wynikające z kontry do bardzo silnego przez wieki Państwa Kościelnego. Nie bez przyczyny jest tam mocna Partia Demokratyczna, a wcześniej Włoska Partia Komunistyczna. Tradycje lewicowego widzenia świata, gdzie Rosja, Związek Radziecki były istotnym punktem odniesienia, są silne. - powiedziała dr Małgorzata Bonikowska, prezes CSM, na antenie Polskiego Radia 24.

Więcej

PARTNERZY