Dla Polaków, którzy już pracują w Wielkiej Brytanii dłużej niż 5 lat lub osiągną taki staż w marcu 2019 roku nic się nie zmieni. Mają automatycznie uzyskać prawo stałego pobytu i opieki lekarskiej. Dotyczyć to będzie także ich rodzin. Tych, którzy są na wyspach krócej, a pracują legalnie, ma objąć uproszczona procedura legalizacji pobytu. Będzie natomiast trudniej podjąć pracę w Zjednoczonym Królestwie po brexicie – zostaną wprowadzone dodatkowe wymagania - mówiła dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych, w audycji Polska i Świat na antenie TVN24.

 

Więcej

Mateusz Morawiecki to człowiek z dobrymi relacjami na zachodzie. Ma obycie, zna języki, zna ludzi. Jego nominację odczytuję jako chęć polepszenia wizerunku Polski za granicą w sytuacji, w której prawica chce się skupić na wprowadzaniu zmian w kraju. Otwarcie naraz wielu frontów walki osłabia przecież i dekoncentruje rząd, wystarczy popatrzeć na opłakane skutki walki ministra Szyszko z Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości. Morawiecki czuje się na europejskich salonach jak ryba w wodzie i spróbuje łagodzić niechęć wobec Polski, choć nie będzie mu łatwo, jeśli się nie zmieni polityka.


Więcej

Trzy sprawy utrudniają Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej przejście do następnego etapu negocjacji: rachunek za Brexit, kwestia praw obywateli UE w Zjednoczonym Królestwie oraz granica w Irlandii. W dwóch pierwszych punktach obie strony są już blisko kompromisu, w trzeciej nie widać porozumienia. Tym bardziej, że Brytyjczycy sami nie wiedzą, co zaproponować, natomiast Unia wspiera stanowisko Irlandii, która jest przeciwna wprowadzeniu granicy na Wyspie. Znalezienie rozwiązania satysfakcjonującego wszystkich będzie bardzo trudne, a to oznacza perspektywę fiaska negocjacji. Czas gra na niekorzyść Wielkiej Brytanii – powiedziała dr Małgorzata Bonikowska, prezes CSM, w programie „Polska i Świat” na antenie radiowej Jedynki.

Więcej

Nie tylko Polacy protestują przeciwko projektowi reformy sądownictwa. W zeszły tygodniu na ulice wielu miast wyszli tłumnie Rumuni. Rumuni mają dużo cierpliwości do swoich elit. Reagują z opóźnieniem, tłumią gniew, ale jak on wybucha, to radykalnie. Przypomnijmy co się stało z parą Ceausescu. Jednocześnie, mentalność ludzi utrudnia walkę z korupcją, bo jest mimo wszystko przyzwolenie społeczne na powrót do polityki nawet osób skompromitowanych – powiedziała dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych, w Faktach na antenie TVN 24.Więcej

Sprawa granicy między Republiką Irlandii a Irlandią Pólnocną przypomina kwadraturę koła. Niełatwo wymyślić jak ją wprowadzić tak, aby jej nie było. Tym bardziej, że załagodzone napięcia miedzy protestantami a katolikami niweluje fakt członkostwa obu części wyspy w Unii Europejskiej. Do tego rząd konserwatystów Theresy May jest uzależniony od swego koalicjanta, czyli Demokratycznej Partii Unionistów. A oni z kolei nie wyobrażają sobie przyznania Irlandii Północnej specjalnego statusu w ramach Wielkiej Brytanii, bo boją się zbliżenia z Dublinem. Odzywają się od razu także Szkoci, Anglicy i Walijczycy. To wszystko grozi zaburzeniem stabilności Zjednoczonego Królestwa - powiedziała dr Małgorzata Bonikowska w Faktach na antenie TVN 24.

Więcej

Ostre słowa są w debacie publicznej dopuszczalne, choć mogą razić. Ostre wpisy i teksty to już poważniejsza sprawa, bo obowiązuje odpowiedzialność za słowo. Natomiast na naganne czyny nie może być przyzwolenia. Jeśli ich sprawcy nie napotkają oporu, będą jeszcze bardziej radykalni. Wieszanie portretów to przecież prosta droga do wieszania ludzi – powiedziała dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych, w Debacie Dnia na antenie TVN24 BiŚ, komentując dyskusję wokół akcji narodowców.
Więcej

PARTNERZY