W poniedziałek doszło do wystrzelenia czterech rakiet przez Koreę Północną. Trzy z nich wpadły do morza na terenie wyłącznej strefy ekonomicznej Japonii. Jak na razie nic nie wiadomo o rodzaju wystrzelonych rakiet. Sztab generalny południowokoreańskich sił zbrojnych, twierdzi iż rakiety zostały wystrzelone ze stacji satelitarnej Seohane w prowincji Pjongan Północny. Wystrzelone rakiety nie spowodowały żadnych strat. W celu zapewnienia bezpieczeństwa w regionie, siły USA ściśle współpracują z Koreą Południową oraz Japonią.

Więcej

Były szef administracji Hong Kongu, Donald Tsang został skazany na 20 miesięcy więzenia za oszustwa w sektorze publicznym. Sędzia Andrew Chan, stwierdził iż nigdy w swojej karierze nie widział upadku osoby na tak wysokim stanowisku. 72 letni Tsang, szef władz wykonawczych w latach 2005-2012 jest najwyższym urzędnikiem w historii, który stanął przed sądem za łapówkarstwo. Początkowo sędzia zamierzał skazać Tsang’a na 30 miesięcy więzienia, jednak zredukował wyrok ze względu na jego wkład na rzecz Hong Kongu.

 

Więcej

Ilham Aliyev , powołał swoją żonę, Mehriban Aliyev na stanowisko wiceprezydenta w wyniku referendum z 26 września 2016 roku. W 2004 roku, Mehriban założyła Fundację Heydar’a Aliev’a, która jest nawiększą organizacją pozarządową. Azerbejdżan jest pod kontrolą rodziny Aliyev od ponad pięciu dekad. Opozycja twierdzi, że ruch ten ma na celu wzmocnienie władzy w kraju przez rodzinę. Obserwatorzy wskazują na brak uczciwości w wyborach.                                                                                                                             

Więcej

Konflikt pomiędzy Malezją, a Koreą Północną co raz bardziej się zaostrza. Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Malezji, Anifah bin Aman, wyraził ubolewanie nad stwierdzeniem, iż Malezja ukrywa coś w związku ze śmiercią przyrodniego brata Kim Dzong Una przez ambasadora Korei. Malezja odwołała też na konsultacje swojego ambasadora w Pjongjangu. Narastające złe nastroje spowodowane są śmiercią Kim Dzong Nama, który został zamordowany przed tygodniem w Kuala Lumpur.

Więcej

Berdymuchammedow, aktualny prezydent Turkmenistanu otrzymał 97,7% wszystkich głosów oraz pokonał ośmiu innych kandydatów. Były dentysta oraz minister zdrowia objął władzę w 2006 roku i stał się główną postacią w polityce po śmierci byłego komunistycznego sekretarza, Saparmurada Nijazowa. W zeszłym roku Berdymuchammedow zmienił zapisy w konstytucji, ograniczające liczbę kadencji oraz wiek przywódcy. Dzięki temu może sprawować tę funkcję do końca życia. Human Rights Watch, organizacja zajmująca się ochroną praw człowieka orzekła, iż wybory w Turkmenistanie nigdy nie były uczciwe i również w tym wypadku sytuacja się powtórzy.

Więcej

Zawieszenie broni, które zostało ogłoszone przez Rosję w środę rozpoczęło się dziś o 9 rano czasu lokalnego i potrwa przez kolejne 10 godzin. Okres ten ma na celu umożliwienie rebeliantom i cywilom opuszczenia wschodniej części miasta Aleppo bez obawy o dostanie się w strefę ostrzału. Armia rosyjska zobowiązała się otworzyć bezpieczne korytarze humanitarne, które pozwolą ludziom wydostać się z obleganego miasta.

Więcej

Król Tajlandii, Bhumipol Adulyadej, znany z trwającego 70 lat panowania, zmarł w czwartek 13 października. Choć jego panowanie miało przede wszystkim charakter ceremonialny, zachowywał on duży wpływ na życie polityczne i utrzymywał wyjątkową popularność w mocno podzielonym kraju, który był areną częstych puczów i zamachów stanu. W Tajlandii ogłoszono rok żałoby, a w międzyczasie ustalana jest kwestia sukcesji. Na wieść o śmierci Bhumipola jego syn i przewidywany następca, książę koronny Maha Vajiralongkorn, wrócił z Berlina do Bangkoku, jednakże jest on niepopularny i ciągnie się za nim seria skandali, które mogą podważyć legitymizację jego panowania.

Więcej

Renho Murata została wybrana na przywódcę opozycyjnej partii demokratycznej (DPJ) wygrała 503 głosami z 849. Renho Murata jest pierwszą kobietą na czele tak dużej partii politycznej w Japonii. Wybór Muraty jest ważny ze względu na wykruszającą się dominację konserwatywnej partii liberalno-demokratycznej premiera Shinzo Abe. Wybór Muraty jest ciekawy w japońskim społeczeństwie, gdzie kobiety nieczęsto pełnią funkcje publiczne. Tylko 10% posłanek w Japonii to kobiety. Co więcej Renho Murata jest także pierwszą dwu-narodową osobą stającą na czele partii w Japonii.

Więcej

Podziemna eksplozja o sile około 10 kiloton wywołała trzęsienie ziemi o sile 5,3 stopnia w skali Richtera około 9:30 lokalnego czasu. Próba została przeprowadzona w 68. rocznicę postania Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Była to największa taka próba od 2013 roku. Dzisiejsza próba jądrowa spotkała się z mocną odpowiedzią ze strony lokalnych i międzynarodowych przywódców. Zdarzenie to mocno potępił prezydent Barack Obama i zapowiedział stanowcze konsekwencje. Zapewnił o swoim sojuszniczym wsparciu dla Korei Południowej, przebywając na szczycie w Laosie. Premier Japonii Shinzo Abe ogłosił, że takie działania nie będą tolerowane.

Więcej

Prezydent Filipin Rodrigo Duterte szuka "miękkiego lądowania" w stosunkach z Chinami z powodu terytorialnego sporu dwóch krajów w Morzu Południowochińskim i uchwały Haskiego międzynarodowego arbitrażowego sądu z tego pytania. Zostało to ogłoszone na konferencji prasowej we Vientiane rzecznikom prezydenta Ernie Abella. Sekretarz prasowy Duterte, zapytany przez dziennikarzy o konkretnych krokach w rozstrzygnięciu kryzysu w stosunkach dwóch krajów, związanego z odmową Chin uważać za prawomocną uchwałę międzynarodowego arbitrażu w Hadze, który uznał bezpodstawną pretensją Chin na dużą część Morzu Południowochińskim, odpowiedział:

Więcej

PARTNERZY