Wycofanie się Stanów Zjednoczonych z paktu nuklearnego z Iranem (w maju zeszłego roku) i surowe sankcje nałożone na Teheran, spowodowały nową serię napięć pomiędzy światem zachodnim a Iranem. Wygląda na to, że Bliski Wschód stanął zatem u progu kolejnej wojny, która może potencjalnie wstrząsnąć nie tylko samym regionem, ale uderzyć również w samą Unię Europejską - pisze Mahan Charmshir, współpracownik Centrum Stosunków Międzynarodowych, w analizie Iran - US relations: is war approaching?


Więcej

28-29 czerwca Premier Japonii Shinzo Abe był gospodarzem kolejnego szczytu najbardziej uprzemysłowionych krajów świata (G20) w Osace. Jego zaś wizyta w Teheranie miała przygotować przedpole do próby załagodzenia konfliktu między Iranem a USA. Jednak już 2 lipca Iran złamał część swoich zobowiązań wynikających z JCPOA. Tymczasem 13 czerwca, przed spotkaniem premiera Japonii z Najwyższym Przywódcą Islamskiej Republiki Iranu, Ajatollahem Ali Chamenei, zaatakowano w cieśninie Ormuz dwa tankowce z ładunkami dla Japonii - pisze dr Bruno Surdel, ekspert CSM, w analizie Iran na progu wojny. Bliskowschodnie ambicje Japonii.

Więcej

Trzy lata temu, 30 czerwca 2016 roku, władzę na Filipinach objął Rodrigo Duterte. Dwa tygodnie później Trybunał Arbitrażowy w Hadze ogłosił wyrok w sprawie wniesionej przez Filipiny przeciw Chinom a dotyczącej działań na Morzu Południowochińskim. Choć sąd przychylił się do stanowiska Manili i wydał werdykt nakazujący Pekinowi zaprzestanie budowy sztucznych wysp, już w połowie lipca nowy prezydent postanowił zmienić kurs polityki zagranicznej swego kraju i stać się przyjacielem Państwa Środka - pisze Rafał Tomański, dziennikarz, współpracownik CSM w komentarzu Morze Południowochińskie. Filipiński zwrot. 

Więcej

Struktura sino-polskiego handlu nie jest dla Polski korzystna, ponieważ największy udział ma w nim eksport surowców, takich jak miedź. Brak znajomości chińskich realiów po stronie polskiej i biurokratyczne przeszkody ze strony chińskiej utrudniają bardziej dynamiczny eksport z Polski. Przyczyniło się to również do dużej nierównowagi handlowej między obydwoma krajami, co ostudziło polski entuzjazm i początkowe nadzieje związane z inicjatywą Pasa i Szlaku - czytamy w publikacji Analiza porówawcza polityki wobec Chin: Grupa Wyszehradzka (V4 +) a inicjatywa pasa i szlaku. 

Więcej

Globalne ocieplenie klimatu i topnienie lodowców w Arktyce otworzyły zupełne nowe perspektywy gospodarcze i strategiczne na Dalekiej Północy. Inicjatywa Nowego Jedwabnego Szlaku została ogłoszona przez prezydenta China Xi Jinpinga w 2013 r. i zakładała ogromne inwestycje infrastrukturalne na szlakach lądowych z Państwa Środka do Europy oraz na Morskim Jedwabnym Szlaku. Chiny nie są państwem arktycznym ale w roku zainicjowania Pasa i Szlaku zdołały uzyskać status członka obserwatora ekskluzywnej Rady Arktycznej - pisze dr Bruno Surdel, ekspert CSM, w analizie Polarny Jedwabny Ślad.

Więcej

24 marca br. Tajowie wybierali 500 posłów do Izby Reprezen-tantów. Były to pierwsze wybory parlamentarne po przewrocie dokonanym w 2014 roku przez armię. Głosowanie nie przynio-sło zasadniczych zmian ani oczekiwanego wprowadzenia rządów cywilnych. Wręcz przeciwnie, ich przebieg wskazuje na umocnienie się dotychczasowego systemu władzy, w którym wojskowi posługują się wyborami jako instrumentem utrwalania swych wpływów - pisze dr Tomasz Gerlach, ekspert CSM w analizie Tajlandia po wyborach.


Więcej

W maju 2019 r. Polacy już po raz czwarty będą głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Do tej pory polscy wyborcy nie przywiązywali do tego zbyt dużej wagi (frekwencja wynosiła poniżej 25 proc.), teraz jednak to może się zmienić. Obecne wybory są wyjątkowo ważne nie tylko dlatego, że polskie partie traktują je jako test przed wyborami parlamentarnymi, ale przede wszystkim ze względu na skalę wyzwań, przed którymi stoi Unia Europejska - czytamy w publikacji Parlament Europejski: czy go znacie?, przygotowanej przez Centrum Stosunków Międzynarodowych.

Więcej

PARTNERZY