Pierwsza od 21 lat wizyta ministra spraw zagranicznych RP w Indonezji była okazją do wzmocnienia kontaktów pomiędzy dwoma państwami. Indonezja jest krajem bardzo dynamicznie rozwijającym się i pozostaje strategicznym punktem w regionie Indo-Pacyfiku. Ponadto jest ważnym członkiem G20 i największą gospodarką spośród krajów ASEAN - piszą dr Małgorzata Bonikowska, prezes CSM oraz dr Bruno Surdel, analityk CSM, w komentarzu Indonesia - Poland: tapping a new potential.

Więcej

Podczas spotkania Eurogrupy, które odbyło się 3 grudnia 2018, holenderski minister finansów Wopke Hoeskstra, wraz z grupą mniejszych krajów członkowskich, przeciwstawili się propozycji Francji opierającej się na stworzeniu oddzielnego budżetu dla strefy euro. Zamiast tego, zaproponowano wprowadzenie surowszych warunków pomocy finansowej dla krajów będących w potrzebie - pisze Robert Steenland, analityk CSM, w komentarzu "Dutch led Hansa blocks Eurozone solidarity against what price?".

Więcej

W dniach 23-26 maja 2019 w 27 krajach UE odbędą się wybory. W ich wyniku zmieni się nie tylko skład Parlamentu Europejskiego, ale także obsada najważniejszych stanowisk w Unii Europejskiej, w tym Przewodniczącego Komisji Europejskiej i - pośrednio - Rady Europejskiej. Nowa polityczna układanka istotnie wpłynie na decyzje dotyczące przyszłości tej organizacji i całego procesu integracji kontynentu - pisze Maciej Zakrocki w analizie Unia Europejska. Na wyborczym zakręcie.

Więcej

5 grudnia Tajlandia obchodzi swoje narodowe święto a 24 lutego 2019 roku mają się tam odbyć wybory parlamentarne. Ta zapowiedź premiera ożywiła tajską scenę polityczną, zdominowaną od 2014 roku przez Narodową Radę Pokoju i Porządku czyli rząd wojskowych. Na horyzoncie pojawiły się nowe partie, które najprawdopodobniej złamią monopol dwóch do tej pory głównych i zwalczających się politycznych stronnictw – „żółtych” i „czerwonych” - pisze dr Tomasz Gerlach w analizie Tajlandia przed wyborami.

Więcej

O obecnej sytuacji międzynarodowej, zmieniającej się w oczach Zachodu percepcji Państwa Środka i scenariuszach na najbliższe dziesięciolecia rozmawialiśmy podczas corocznego wykładu CSM i THINKTANK pt. "Chiński Renesans: co przynosi światu, Europie i Polsce?", który odbył się 10 grudnia 2018 w Pałacu na Wyspie na terenie Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Podczas wydarzenia swój wykład wygłosił prof. Bogdan Góralczyk, politolog, sinolog, dyplomata i publicysta, szef Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 2003-2008 ambasador RP w Tajlandii, na Filipinach i w Mjanmie (Birma). 

Więcej

Sustainable Innovation Forum to największe biznesowe wydarzenie, organizowane w ramach oficjalnego partnerstwa z COP24. Panel Sustainable Mobility dotyczył zrównoważonej mobilności, a jego tematem przewodnim było wprowadzenie na rynek pojazdów elektrycznych i hybrydowych. W debacie udział wzięło czterech prelegentów: Bob Wieckowski (California State Senator, USA); Andreas Klugescheid (BMW Group, Niemcy); przedstawiciel Bobbi Plecas (British Columbia Government, Kanada); oraz Ambasador Janusz Reiter, członek Rady Fundacji CSM.

Więcej

Polska strategia gospodarcza obejmuje nawiązywanie coraz ściślejszych relacji z ASEAN – Stowarzyszeniem Krajów Azji Południowowschodniej. Przypomnijmy, że Tajlandia to miejsce narodzin i ważne ogniwo ASEAN, a w 2019 r. obejmuje rotacyjne przewodnictwo w tej organizacji - mówiła Sansanee Sahussarungsi, ambasador Tajlandii w Polsce, podczas obchodów Święta Narodowego Tajlandii, które odbywa się co roku 5 grudnia, w dniu urodzin króla Bhumibola Adulyadeja – zmarłego w 2016 roku, niezwykle cenionego monarchy tego kraju.

Więcej

PARTNERZY