Jeżeli chodzi o wpływ Rosji i wrażliwość na miękkie narzędzia wpływu Kremla, Polska jest przypadkiem wyjątkowym pośród krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Pomimo przeszłości kraju satelickiego w czasach socjalizmu, tak samo jak pozostałe kraje V4, Polska ma wyjątkowo negatywne i traumatyczne doświadczenia związane z Rosją, które jednoczą polską klasę polityczną i ograniczają powstawanie zależności od Rosji - piszą eksperci w publikacji „Zgoda buduje, niezgoda rujnuje. Wpływ Kremla w krajach Grupy Wyszehradzkiej“ (United We Stand, Divided We Fall: The Kremlin’s Leverage in the Visegrad Countries). 

Więcej

5 grudnia na Akademii Sztuki Wojennej Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego odbyła się konferencja Poland and the Brexit Negotiations Challange to the EU and NATO 2017. Celem konferencji naukowej była wymiana wiedzy i doświadczeń w obszarze zapewniania bezpieczeństwa europejskiego oraz euroatlantyckiego oraz wskazanie prognozowanych kierunków zmian w Europie w kontekście decyzji Wielkiej Brytanii o opuszczeniu struktur Unii Europejskiej. Wśród panelistów znalazła się dr Małgorzata Bonikowska, prezes CSM. Spotkanie moderował Michał Baranowski, dyrektor warszawskiego biura German Marshall Fund. W konferencji uczestniczyli również ambasadorowie i attaché obrony zaproszonych państw.

Więcej

Kiedy w 1997 roku Wielka Brytania po ponad stu latach oddawała Chinom Hongkong, wyrażano wiele obaw o losy takiej wolnorynkowej enklawy w komunistycznym państwie. Dziś, z perspektywy dwóch dekad widać, że miasto próbuje się wpisać w nową rzeczywistość poprzez wykorzystanie przewag konkurencyjnych, stwarzanych przez zachowanie odrębności podatkowej, finansowej i prawnej. W obsłudze międzynarodowego biznesu pomaga także dwujęzyczność mieszkańców wyspy (chiński, angielski), zachodnie standardy i wieloletnie doświadczenie. Jednak z upływem lat chińskie miasta kontynentu coraz bardziej zaczynają przypominać Hongkong - piszą dr Małgorzata Bonikowska i dr Bruno Surdel w analizie Hongkong i Chiny.

Więcej

100 lat to z perspektywy historii krótki okres, ale długi dla społeczeństw. Nasze życie zmieniło się radykalnie, mamy niesamowity postęp techniczny, biznes działa w skali globalnej, natomiast nie zmieniła się polityka. Prowadzi się ją nadal na szczeblu krajowym, pozostała narodowa, a nawet regionalna, o czym świadczą rosnące separatyzmy, chociażby w Katalonii, Szkocji, Kraju Basków i czy północnych Włoszech. Trzeba mieć świadomość, że granice współczesnej Europy zostały w dużej mierze wytyczone właśnie 100 lat temu, po I wojnie światowej. Dziś trzeba pytać, jakie lekcje wyciągamy na przyszłość z mijającego stulecia – dwóch globalnych wojen, rewolucji październikowej, komunizmu i faszyzmu, ale także globalizacji, rewolucji technologicznej, komputerów, smartfonów i internetu.

Więcej

Kraje członkowskie MIKTA są dziś ważnymi aktorami na scenie międzynarodowej, a ich rola będzie stale rosnąć - mówił Marek Szczygieł, Przewodniczący Haskiego Kodeksu Postępowania przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych, podczas konferencji dotyczącej krajów MIKTA oraz bezpieczeństwa międzynarodowego, zorganizowanej przez Centrum Stosunków Międzynarodowych, Ambasadę Korei w Polsce oraz Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Panelistami podczas spotkania byli m.in. dr Wojciech Szewko, ekspert ds. bezpieczeństwa, Łukasz Kulesa, dyrektor ds. badań w European Leadership Network, Dr. Sangyoon Ma z Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Korei oraz reprezentanci Ambasad 5 krajów MIKTA (Meksyk, Indonezja, Republika Korei, Turcja oraz Australia).

Więcej

W poniedziałek, 27 listopada rozpoczęła się oficjalna wizyta Andrzeja Dudy w Wietnamie, podczas której spotka się on z prezydentem Wietnamu, Tran Dai Quang, premierem Nguyen Xuan Phuc oraz Sekretarzem Generalnym Komunistycznej Partii Wietnamu Nguyen Phu Trong. Wizyta będzie również okazją do podpisania umów i porozumień pomiędzy krajami oraz otwarcia Forum Biznesu Polska-Wietnam, podczas którego prezydent Duda wygłosi przemówienie poświęcone bilateralnym relacjom gospodarczym. Prezydent weźmie też udział w otwarciu zagranicznego biura PAIH w Ho Chi Minh. Oficjalnej wizycie prezydenta towarzyszy misja gospodarcza 65 przedsiębiorców, którzy oprócz udziału w Forum, będą mieli okazję spotkać się z wietnamskimi partnerami biznesowymi. 

Więcej

Rewolucja październikowa w Rosji była zwiastunem nadejścia nowej epoki. Zmiany, które wkrótce nastąpiły, wywróciły stary świat. Turcja i Austro-Węgry upadły, Niemcy zmieniły ustrój, pojawiły się nowe kraje, Polska odzyskała niepodległość. Po stu latach odczuwamy niepokój końca kolejnej epoki. Jaki będzie XXI wiek i jaki układ sił przyniesie? O tym rozmawiali w dyskusji „okrągłego stołu” eksperci i studenci. Debatę prowadziła dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych. 


Więcej

PARTNERZY