Jeżeli chodzi o wpływ Rosji i wrażliwość na miękkie narzędzia wpływu Kremla, Polska jest przypadkiem wyjątkowym pośród krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Pomimo przeszłości kraju satelickiego w czasach socjalizmu, tak samo jak pozostałe kraje V4, Polska ma wyjątkowo negatywne i traumatyczne doświadczenia związane z Rosją, które jednoczą polską klasę polityczną i ograniczają powstawanie zależności od Rosji - piszą eksperci w publikacji „Zgoda buduje, niezgoda rujnuje. Wpływ Kremla w krajach Grupy Wyszehradzkiej“ (United We Stand, Divided We Fall: The Kremlin’s Leverage in the Visegrad Countries). 

Więcej

Podstawowym efektem globalizacji jest wzrost złożoności i niepewności świata, w którym żyjemy. Z kolei negatywne efekty globalizacji handlu i inwestycji są trudne do oszacowania i są sprawą percepcji, a nie obliczeń - mówił prof. Krzysztof Obłój, specjalista z zakresu zarządzania strategicznego i międzynarodowego, wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego, Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego oraz renomowanych zagranicznych szkół biznesu w USA, Europie i Azji, podczas wykładu świątecznego „Globalizacja. Schyłek czy nowy etap? Jak się odnaleźć w światowym nieładzie?”, zorganizowanego przez Centrum Stosunków Międzynarodowych, Muzeum Łazienki Królewskie oraz THINKTANK. Wydarzenie moderowała dr Małgorzata Bonikowska, prezes CSM.

Więcej

Dwudniowe warsztaty prowadzone przez ekspertów Centrum Stosunków Międzynarodowych koncentrowały się na przygotowaniu młodych polityków z Gruzji, Mołdawii i Ukrainy do występowania na forach publicznych oraz w mediach. Ćwiczono techniki prezentacyjne oraz sztukę argumentowania i prowadzenia politycznej polemiki. Duży nacisk położono także na pracę analityczną i weryfikowanie źródeł danych. Warsztaty zorganizowano we współpracy z biurem Międzynarodowego Instytutu Republikańskiego w Polsce.

Więcej

W tym roku obchodziliśmy 60. rocznicę wznowienia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Japonią. Jednocześnie należy pamiętać, że Japonia była pierwszym krajem w Azji, który uznał niepodległość Polski. Dziś stosunki gospodarcze i kulturowe pomiędzy naszymi krajami rozwijają się bardzo dobrze i liczymy na ich pogłębienie w najbliższych latach - mówił Ambasador Japonii w Polsce Shigeo Matsutomi podczas obchodów z okazji 84. urodzin cesarza Japonii, Akihito. Podczas uroczystości obecni byli dyplomaci, eksperci, reprezentanci think tanków oraz administracji publicznej. Centrum Stosunków Międzynarodowych podczas wydarzenia reprezentowała Adrianna Śniadowska, analityk CSM. 

Więcej

Polska jest jednym z inicjatorów Nagród dla Innowacji w Polityce (Innovation in Politics Awards), dzięki którym każdego roku będą wyróżniani kreatywni i odważni politycy w całej Europie.  O przyznaniu nagród decyduje jury złożone z 1000 Europejczyków. Podczas uroczystej Gali w Wiedniu, która odbyła się 6 grudnia, wyłoniono ośmiu zwycięzców pierwszej edycji. Wśród laureatów znalazł się Piotr Kowalski z Łodzi reprezentujący projekt Wideotłumacz.pl skierowany do osób niesłyszących. Projekt otrzymał nagrodę w kategorii Styl Życia. Osiem projektów z Polski oraz osiem reprezentujących je osób znalazło się gronie finalistów. Z Polski do nagrody zgłoszonych zostało aż 55 projektów.

Więcej

5 grudnia odbyła się konferencja Berlin Foreign Policy Forum 2017,  Podczas spotkania eksperci rozmawiali o aktualnych zagrożeniach i wyzwaniach dla Niemiec i Europy, przyszłości relacji transatlantyckich oraz o bezpieczeństwie Europy, z naciskiem na jej wschodnie i południowe sąsiedztwo. Centrum Stosunków Międzynarodowych podczas wydarzenia reprezentował Janusz Reiter, założyciel i przewodniczący Rady Fundacji Centrum Stosunków Międzynarodowych, były ambasador Polski w Niemczech i w USA.

Więcej

5 grudnia na Akademii Sztuki Wojennej Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego odbyła się konferencja Poland and the Brexit Negotiations Challange to the EU and NATO 2017. Celem konferencji naukowej była wymiana wiedzy i doświadczeń w obszarze zapewniania bezpieczeństwa europejskiego oraz euroatlantyckiego oraz wskazanie prognozowanych kierunków zmian w Europie w kontekście decyzji Wielkiej Brytanii o opuszczeniu struktur Unii Europejskiej. Wśród panelistów znalazła się dr Małgorzata Bonikowska, prezes CSM. Spotkanie moderował Michał Baranowski, dyrektor warszawskiego biura German Marshall Fund. W konferencji uczestniczyli również ambasadorowie i attaché obrony zaproszonych państw.

Więcej

PARTNERZY