Lepiej rozmawiać ze sobą, niż o sobie – tak kanclerz Angela Merkel mówiła o spotkaniu z trzecim już za jej kadencji prezydentem USA. Niemcy mają nadwyżkę handlową ze Stanami Zjednoczonymi i chcą zachować dobre relacje gospodarcze. Ale jednocześnie wizyta ma znaczenie dla całej Europy, bo polityka Merkel dąży do zachowania jedności Zachodu, podczas gdy wypowiedzi Donalda Trumpa zdają się rozluźniać te więzi – tak dr Małgorzata Bonikwoska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych, skomentowała wczorajsze spotkanie Trump-Merkel w Waszyngtonie na antenie Polsat News 2. Gościem audycji „To był dzień na świecie” był również Andrzej Krajewski, były korespondent w USA.

Więcej

Nacisk amerykański na sojuszników europejskich, aby przeznaczać większe sumy pieniędzy na wspólne bezpieczeństwo nie jest niczym nowym, ale dopiero dojście do władzy Donalda Trumpa sprawiło, że amerykańskie żądanie jest traktowane poważnie przez wszystkie kraje europejskie NATO. Trwa spór o to, czy do polepszenia bezpieczeństwa można się przyczynić tylko poprzez zwiększenie nakładów finansowych. Wszyscy rozumieją, że jeśli Europa nie będzie finansować własnego bezpieczeństwa, nie może liczyć na to, że Ameryka ją w tej roli zastąpi - mówił Janusz Reiter, założyciel i przewodniczący Rady Fundacji CSM, dla Deutsche Welle podczas zakończonej w niedzielę, 19 lutego, konferencji bezpieczeństwa w Monachium.

Więcej

Tuż przed szczytem NATO w Warszawie mieliśmy do czynienia z dwoma fałszywymi wywiadami z kluczowymi generałami polskiej armii. Były to całkowicie zmyślone wywiady, w których starano się zniechęcić społeczeństwo do NATO, wykazać, że tak naprawdę powstrzymywanie Rosji nie ma sensu - powiedział Antoni Wierzejski, analityk Centrum Stosunków Międzynarodowych, w magazynie TVP1 „NaszaArmia.pl", relacjonując wyniki przeprowadzonego przez nas monitoringu internetu w poszukiwaniu przypadków prokremlowskiej dezinformacji i propagandy. CSM realizuje międzynarodowy projekt, współfinansowany ze środków International Visegrad Fund, poświęcony wojnie informacyjnej w Internecie.

Więcej

Dziś brytyjski rząd nie ma innej możliwości, niż rozpoczęcie procedury wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. To nie będzie szybki proces. Negocjacje mogą potrwać nawet dekadę. To oznacza, że bardzo wiele się jeszcze wydarzy. Najpóźniej za 4 lata w Wielkiej Brytanii odbędą się wybory i zmieni się rząd. Szkoci będą dążyć do powtórzenia referendum niepodległościowego. Jednocześnie UE się przeobrazi, być może uda się otworzyć nowe obszary współpracy. Nie sposób dziś przewidzieć, jaka będzie sytuacja za kilka lat, dlatego opcja „no Brexit” także jest możliwa – powiedziała dr Małgorzata Bonikowska, prezes CSM, w programie Polsat News 2 „To był dzień na świecie”

Więcej

Do sondaży krajowych w Stanach Zjednoczonych nie należy przykładać aż tak wielkiej wagi. Hillary Clinton prowadzi bowiem w 9 z 11 tzw. 'swing states', w których rozstrzygają się wybory. Wystarczy, że Clinton wygra w jednym z trzech dużych stanach takich jak Floryda, Ohio, bądź Północna Karolina. Ma więc różne możliwości aby osiągnąć te wymarzone 270 głosów elektorskich. Trump ma takich możliwości bardzo ograniczoną liczbę - powiedział dr Bartłomiej Nowak, ekspert Centrum Stosunków Międzynarodowych, komentując toczącą się kampanie o fotel prezydenta Stanów Zjednoczonych w programie To był dzień na świecie na antenie telewizji Polsat News 2.

Więcej

Takie kryzysy w historii UE się zdarzały, ale ten jest wyjątkowo głęboki dlatego, że Unia została uderzona z kilku frontów  - powiedziała dr Małgorzata Bonikowska w głównym wydaniu Faktów TVN. Prezes CSM komentowała sytuację w Europie oraz propozycje zmian w funkcjonowaniu UE, zgłaszane nieformalnie przez państwa członkowskie. Ostatnio propozycję zawężenia Unii do 7-12 państw przedstawiły Włochy, którym na rękę jest głębsza integracja w gronie państw strefy euro, aby wyjść z głębokiego kryzysu finansowego. Szkoda, że to Włochy a nie Polska są „tym trzecim” wspierającym duet Niemcy – Francja w budowaniu koncepcji przyszłości europejskiego projektu – dodała Bonikowska.

Więcej

Pewien rodzaj migracji jest nam potrzebny, bo dobrze wpływa na jednolity rynek i sytuację demograficzną w Europie. Natomiast żaden z krajów członkowskich nie może sobie pozwolić na niekontrolowaną falę migracji. Granica zewnętrzna Unii Europejskiej, a zwłaszcza strefy Schengen, musi być ściśle kontrolowana, bo tylko wtedy wiemy, kto do nas przyjeżdża i po co. Istotna jest też kwestia skali - gdyby liczby imigrantów były mniejsze, to zapewne i Włochy, i nawet Grecja próbowałyby sobie z tym problemem poradzić. Niestety, skala ta przerosła wszelkie oczekiwania. - powiedziała dr Małgorzata Bonikowska, Prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych, w programie To był dzień na antenie Polsat News.

Więcej

PARTNERZY