Musimy zrozumieć azjatycką mentalność. Jeśli Polska chce wyjść biznesowo na globalne rynki, musi wspierać przedsiębiorców. Dla relacji biznesowych absolutnie kluczowe są strategiczne wizyty polskiego rządu, MSZ, Ministerstwa Gospodarki, premiera, prezydenta w tamtym regionie, ponieważ Azjaci w ten sposób rozumieją wagę relacji. Nie chodzi tylko o interesy, ale o klimat, jaki wokół nich budujemy. Firmy, nawet te najlepsze, nie przetrwają w Azji bez oficjalnego wsparcia - powiedziała dr Małgorzata Bonikowska, prezes CSM, w anglojęzycznym programie Poland In na antenie TVP.

Więcej

Jedną z ostatnich linii obrony projektu europejskiego jest unijna zdolność do obrony. Pod tym względem Europa jest nadal uzależniona od Ameryki w stopniu, który na dłuższą metę jest nie do przyjęcia – zarówno dla USA, jak i dla samych Europejczyków. Stany Zjednoczone od dawna, a nie dopiero od czasu prezydentury Donalda Trumpa, słusznie wskazują na to, że gospodarki Europy i USA są mniej więcej tej samej wielkości, a w związku z tym Ameryka nie może na stałe ponosić 70 proc. nakładów na obronę - piszą Janusz Reiter (założyciel i przewodniczący Rady Fundacji Centrum Stosunków Międzynarodowych) i Sigmar Gabriel w artykule dla Rzeczpospolitej.

Więcej

Theresa May stara się przekonać rodaków i świat, że panuje nad sytuacją i że Wielka Brytania wie, co robi, choć nic na to nie wskazuje. Złota zasada Brytyjczyków „keep calm and carry on” tym razem przynosi opłakane rezultaty, a kraj pogrąża się w coraz większym chaosie .Brexit okazuje się bardzo trudnym ćwiczeniem, o które może się rozbić brytyjska przyszłość. Nigdy chyba w nowożytnej i najnowszej historii Wielka Brytania nie wydawała się tak mała - pisze dr Małgorzata Bonikowska, prezes CSM, w artykule dla Gazety Prawnej.

Więcej

Podczas ostatnich wyborów w Niemczech nie udało się wyłonić partii, która mogłaby samodzielnie sprawować władzę, w związku z czym istnieje konieczność zawarcia koalicji. Wydaje się, że chadecy i socjaldemokraci rozumieją wagę sytuacji i zrobią wszystko, aby się dogadać. Inaczej państwo znajdzie się w głębokim kryzysie politycznym, jakiego do tej pory nie doświadczyło – tak dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych, skomentowała dla PAP perturbacje związane z powstaniem rządu w Niemczech.

Cała rozmowa dostępna jest tutaj.

 

 

W Polsce kolesiostwo nie jest już akceptowane. To nie są nasze standardy. Kraje UE mają różną kulturę polityczną - na przykład w Bułgarii do dziś jest przyzwolenie na nepotyzm. My jesteśmy trochę pomiędzy Wschodem a Zachodem, Południem a Północą, jesteśmy wymieszani jeśli chodzi o mentalność. Ciągle ciążą nad nami podziały z czasów zaborów, co widać po mapie wyborczej - powiedziała dr Małgorzata Bonikowska, prezes CSM, w programie Szpile na antenie Telewizji Superstacja.

Cała rozmowa dostępna jest tutaj.

 

 

Początek roku to tradycyjnie okazja do snucia przyszłych scenariuszy, które w czasach tak ciekawych jak obecne coraz bardziej przypominają scenariusze politycznych thrillerów. Pod tym względem rok 2018 będzie rokiem szczególnym: patchwork ważnych rocznic i wydarzeń, które z całą pewnością okażą się brzemienne w skutki, co zapewni juniorowi trwałe miejsce w ludzkiej pamięci. Jakkolwiek są to jak zwykle prognozy, które mają szokować i zmuszać do myślenia, to upadek bitcoina (po szarży do 60 tys. USD), załamanie S&P i wprowadzenie przez Chiny petrojuanów brzmią złowieszczo realnie w świecie, który powoli przyzwyczaja się do realizacji scenariuszy najbardziej niewiarygodnych - pisze Rafał Bauer, członek Rady Fundacji Centrum Stosunków Międzynarodowych, na łamach Pulsu Biznesu.

Cały artykuł dostępny jest tutaj.
Dziś brytyjski rząd nie ma innej możliwości, niż rozpoczęcie procedury wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. To nie będzie szybki proces. Negocjacje mogą potrwać nawet dekadę. To oznacza, że bardzo wiele się jeszcze wydarzy. Najpóźniej za 4 lata w Wielkiej Brytanii odbędą się wybory i zmieni się rząd. Szkoci będą dążyć do powtórzenia referendum niepodległościowego. Jednocześnie UE się przeobrazi, być może uda się otworzyć nowe obszary współpracy. Nie sposób dziś przewidzieć, jaka będzie sytuacja za kilka lat, dlatego opcja „no Brexit” także jest możliwa – powiedziała dr Małgorzata Bonikowska, prezes CSM, w programie Polsat News 2 „To był dzień na świecie”.

Więcej

PARTNERZY