Łukaszenka okazuje pewną otwartość, zarówno wobec Unii Europejskiej, jak i wobec Polski. W związku z tym, nie ma najmniejszego powodu, ażeby nie próbować wzmocnić naszej obecności na Białorusi, również i gospodarczo, jeżeli takie okazje się pojawią  –  ocenił Eugeniusz Smolar, ekspert do spraw polityki wschodniej i członek Rady Fundacji Centrum Stosunków Międzynarodowych w wypowiedzi dla głównego wydania Faktów TVN, komentując wizytę ministra Mateusza Morawieckiego na Białorusi. Minister spotkał się tam z tamtejszymi władzami - prezydentem Aleksandrem Łukaszenką, premierem Andriejem Kobiakowem oraz wicepremierem Michaiłem Rusym.

Więcej

CETA to ogromna szansa dla polskiego eksportu i rolnictwa. Polska ma trzykrotną nadwyżkę eksportową z Kanadą. Wszelkie obawy podnoszone w debacie publicznej, że zaleją nas produkty kanadyjskie, są po prostu nieprawdziwe. Umowa wprost stwierdza, że produkty, które nie spełniają standardów UE, nie będą mogły być wpuszczone na rynek. W sprawie GMO CETA nic nie zmienia w porównaniu do stanu faktycznego, to wręcz Kanada będzie się musiała dostosować do naszych norm, jeżeli zechce wejść na nasz rynek. Umowa stwarza przedsiębiorstwom europejskim i polskim szansę na zwiększenie konkurencyjności – stwierdził dr Bartłomiej E. Nowak, ekspert CSM, w audycji TVN24 BIS "Wstajesz i wiesz".

Więcej

Dziś brytyjski rząd nie ma innej możliwości, niż rozpoczęcie procedury wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. To nie będzie szybki proces. Negocjacje mogą potrwać nawet dekadę. To oznacza, że bardzo wiele się jeszcze wydarzy. Najpóźniej za 4 lata w Wielkiej Brytanii odbędą się wybory i zmieni się rząd. Szkoci będą dążyć do powtórzenia referendum niepodległościowego. Jednocześnie UE się przeobrazi, być może uda się otworzyć nowe obszary współpracy. Nie sposób dziś przewidzieć, jaka będzie sytuacja za kilka lat, dlatego opcja „no Brexit” także jest możliwa – powiedziała dr Małgorzata Bonikowska, prezes CSM, w programie Polsat News 2 „To był dzień na świecie”

Więcej

Do sondaży krajowych w Stanach Zjednoczonych nie należy przykładać aż tak wielkiej wagi. Hillary Clinton prowadzi bowiem w 9 z 11 tzw. 'swing states', w których rozstrzygają się wybory. Wystarczy, że Clinton wygra w jednym z trzech dużych stanach takich jak Floryda, Ohio, bądź Północna Karolina. Ma więc różne możliwości aby osiągnąć te wymarzone 270 głosów elektorskich. Trump ma takich możliwości bardzo ograniczoną liczbę - powiedział dr Bartłomiej Nowak, ekspert Centrum Stosunków Międzynarodowych, komentując toczącą się kampanie o fotel prezydenta Stanów Zjednoczonych w programie To był dzień na świecie na antenie telewizji Polsat News 2.

Więcej

Takie kryzysy w historii UE się zdarzały, ale ten jest wyjątkowo głęboki dlatego, że Unia została uderzona z kilku frontów  - powiedziała dr Małgorzata Bonikowska w głównym wydaniu Faktów TVN. Prezes CSM komentowała sytuację w Europie oraz propozycje zmian w funkcjonowaniu UE, zgłaszane nieformalnie przez państwa członkowskie. Ostatnio propozycję zawężenia Unii do 7-12 państw przedstawiły Włochy, którym na rękę jest głębsza integracja w gronie państw strefy euro, aby wyjść z głębokiego kryzysu finansowego. Szkoda, że to Włochy a nie Polska są „tym trzecim” wspierającym duet Niemcy – Francja w budowaniu koncepcji przyszłości europejskiego projektu – dodała Bonikowska.

Więcej

Pewien rodzaj migracji jest nam potrzebny, bo dobrze wpływa na jednolity rynek i sytuację demograficzną w Europie. Natomiast żaden z krajów członkowskich nie może sobie pozwolić na niekontrolowaną falę migracji. Granica zewnętrzna Unii Europejskiej, a zwłaszcza strefy Schengen, musi być ściśle kontrolowana, bo tylko wtedy wiemy, kto do nas przyjeżdża i po co. Istotna jest też kwestia skali - gdyby liczby imigrantów były mniejsze, to zapewne i Włochy, i nawet Grecja próbowałyby sobie z tym problemem poradzić. Niestety, skala ta przerosła wszelkie oczekiwania. - powiedziała dr Małgorzata Bonikowska, Prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych, w programie To był dzień na antenie Polsat News.

Więcej

Niemcy w naturalny sposób będą łączyli takie przypadki z napływem imigrantów w ostatnich latach, a więc z polityką Pani Kanclerz Angeli Merkel. - tak serię ostatnich ataków za naszą zachodnią granicą skomentowała dr Małgorzata Bonikowska, Prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych, w telewizyjnej Panoramie. Jest tak nawet wtedy, kiedy zamachu dokonuje osoba urodzona w Europie, tak jak to było w przypadku incydentu w Monachium. Wystarczyło, że rodzice tego chłopaka pochodzili z Iranu. I w dodatku inspirował się atakiem Andersa Breivika z 2011 roku w Norwegii, a nie terroryzmem islamskim. – dodała Prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych. 

Więcej

PARTNERZY