Wizyta Donalda Trumpa może przyczynić się do wzrostu nieufności pomiędzy Polską, a zachodnioeuropejskimi krajami UE" - Janusz Reiter dla SWR2 [06.07.2017] Obawiam się, że ta wizyta może przyczynić się do wzrostu nieufności pomiędzy Polską, a zachodnioeuropejskimi krajami UE. W interesie Europy leży to, aby Trump nie podzielił Europy. Tylko w ten sposób może być niezawodnym parterem dla Stanów Zjednoczonych - powiedział ambasador Janusz Reiter, założyciel i przewodniczący Rady Fundacji CSM, w wywiadzie dla niemieckiej SWR2, komentując wizytę prezydenta USA, Donalda Trumpa w Polsce. Podczas wizyty, amerykański prezydent spotka się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą oraz liderami państw Europy środkowo-wschodniej. 

Posłuchaj wywiadu

 

 

Francuzi chcieliby mieć poczucie Wielkiej Francji - a żeby Francja była wielką, musi być silne przywództwo. Dzisiaj jest duże przyzwolenie, aby Macron dał nową twarz, przywrócił powagę urzędowi, ale też i powagę Francji - powiedziała dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych, w programie "To był dzień na świecie" na antenie Polsat News, komentując wystąpienie prezydenta Macrona w Wersalu.

Więcej

Porównujemy wpływy Rosji we wszystkich krajach Grupy Wyszehradzkiej. W Centrum Stosunków Międzynarodowych skupiamy się na Polsce. Główny wniosek jest taki, że przypadek Polski jest wyjątkowy pośród krajów V4. Można powiedzieć, że elity są powszechnie zgodne, że Polska powinna się odciąć od wpływów Rosji – powiedział Andrzej Turkowski, analityk CSM, w wywiadzie poświęconym projektowi dotyczącemu pro-rosyjskich działań dezinformacyjnych, który realizujemy wspólnie z renomowanym czeskim think tankiem, Prague Security Studies Institute.

Więcej

Dziś brytyjski rząd nie ma innej możliwości, niż rozpoczęcie procedury wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. To nie będzie szybki proces. Negocjacje mogą potrwać nawet dekadę. To oznacza, że bardzo wiele się jeszcze wydarzy. Najpóźniej za 4 lata w Wielkiej Brytanii odbędą się wybory i zmieni się rząd. Szkoci będą dążyć do powtórzenia referendum niepodległościowego. Jednocześnie UE się przeobrazi, być może uda się otworzyć nowe obszary współpracy. Nie sposób dziś przewidzieć, jaka będzie sytuacja za kilka lat, dlatego opcja „no Brexit” także jest możliwa – powiedziała dr Małgorzata Bonikowska, prezes CSM, w programie Polsat News 2 „To był dzień na świecie”

Więcej

Do sondaży krajowych w Stanach Zjednoczonych nie należy przykładać aż tak wielkiej wagi. Hillary Clinton prowadzi bowiem w 9 z 11 tzw. 'swing states', w których rozstrzygają się wybory. Wystarczy, że Clinton wygra w jednym z trzech dużych stanach takich jak Floryda, Ohio, bądź Północna Karolina. Ma więc różne możliwości aby osiągnąć te wymarzone 270 głosów elektorskich. Trump ma takich możliwości bardzo ograniczoną liczbę - powiedział dr Bartłomiej Nowak, ekspert Centrum Stosunków Międzynarodowych, komentując toczącą się kampanie o fotel prezydenta Stanów Zjednoczonych w programie To był dzień na świecie na antenie telewizji Polsat News 2.

Więcej

Takie kryzysy w historii UE się zdarzały, ale ten jest wyjątkowo głęboki dlatego, że Unia została uderzona z kilku frontów  - powiedziała dr Małgorzata Bonikowska w głównym wydaniu Faktów TVN. Prezes CSM komentowała sytuację w Europie oraz propozycje zmian w funkcjonowaniu UE, zgłaszane nieformalnie przez państwa członkowskie. Ostatnio propozycję zawężenia Unii do 7-12 państw przedstawiły Włochy, którym na rękę jest głębsza integracja w gronie państw strefy euro, aby wyjść z głębokiego kryzysu finansowego. Szkoda, że to Włochy a nie Polska są „tym trzecim” wspierającym duet Niemcy – Francja w budowaniu koncepcji przyszłości europejskiego projektu – dodała Bonikowska.

Więcej

Niemcy w naturalny sposób będą łączyli takie przypadki z napływem imigrantów w ostatnich latach, a więc z polityką Pani Kanclerz Angeli Merkel. - tak serię ostatnich ataków za naszą zachodnią granicą skomentowała dr Małgorzata Bonikowska, Prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych, w telewizyjnej Panoramie. Jest tak nawet wtedy, kiedy zamachu dokonuje osoba urodzona w Europie, tak jak to było w przypadku incydentu w Monachium. Wystarczyło, że rodzice tego chłopaka pochodzili z Iranu. I w dodatku inspirował się atakiem Andersa Breivika z 2011 roku w Norwegii, a nie terroryzmem islamskim. – dodała Prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych. 

Więcej

PARTNERZY