Decyzja Brytyjczyków o wyjściu z UE, zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich, wątpliwości co do przyszłego zaangażowania USA w Europie oraz dyskusja nad koniecznością zmiany modelu integracji stały się świadectwem tego, że kluczowe paradygmaty, na których opierała się dotąd integracja europejska, zostały poddane rewizji. Wszystkie te procesy postawiły Polskę w obliczu nowych, częściowo nawet egzystencjalnych problemów i dylematów - piszą Adam Balcer, Piotr Buras, Grzegorz Gromadzki i Eugeniusz Smolar (ekspert i członek Rady Fundacji Centrum Stosunków Międzynarodowych), autorzy raportu Fundacji Batorego "W zwarciu: polityka europejska rządu PiS".

Read More

22

Jun

Centrum Stosunków Międzynarodowych, Fundacja Konrada Adenauera oraz Fundacja Polska Debatuje we współpracy z Muzeum Łazienki Królewskie, zorganizowało dyskusję w ramach konsultacji społecznych na temat różnych scenariuszy rozwoju Unii pt. "Quo vadis Europo?". W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele środowisk politycznych, pracownicy Służby Cywilnej, dyplomaci, reprezentanci organizacji pozarządowych, biznesu, oraz stażyści z Sejmu RP. Moderatorami dyskusji byli: dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych oraz Konrad Kiljan z Fundacji Polska Debatuje. W wykładzie wprowadzającym dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Marek Prawda zauważył, że "Biała Księga w sprawie przyszłości Europy" jest wynikiem sytuacji niepewności, w jakiej znalazła się Unia Europejska.

Read More

W sobotę, 10 czerwca w Parku Agrykoli w Warszawie odbył się Korea Festival 2017 - szósta edycja festiwalu kultury Republiki Korei. Podczas festiwalu goście mogli podziwiać tradycyjne koreańskie stroje, tradycyjną sztukę drzeworytniczą i instrumenty muzyczne. Największe marki koreańskie obecne na polskim rynku prezentowały swoje najnowsze produkty. Uczestnicy mieli również okazji spróbować koreańskiej kuchni, obejrzeć pokaz Taekwondo oraz uczestniczyć w projekcji koreańskiego filmu Wewnętrzne Piękno. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Ambasadę Republiki Korei w Polsce.

Read More