Obecnie sektor lotniczy w Niemczech należy do najsilniejszych w Europie. Wolumen przewozów pasażerskich (liczba pasażerów, którzy korzystają z niemieckich lotnisk) jest najwyższy na kontynencie europejskim (w UE drugie miejsce po Wielkiej Brytanii). W kolejnym wydaniu Biuletynu Niemieckiego zajmujemy się transportem lotniczym w Niemczech, jego rolą i oddziaływaniem na Polskę. Autorem analizy jest Adam Hoszman, doktorant w Kolegium Zarządzania i Finansów SGH.

Read More

Po zestrzeleniu malezyjskiego samolotu pasażerskiego boeinga 777 na wschodzie Ukrainy i zapowiedzi prezydenta Rosji Władimira Putina odnośnie zwiększenia potencjału militarnego jego kraju, w Europie rośnie obawa przed Moskwą. W rozmowie z Onetem prof. Jerzy Maria Nowak (Stowarzyszenie Euro-Atlantyckie) i były ambasador Polski przy NATO zaznacza, iż powinno dojść do zwiększenia obecności militarnej i struktur Sojuszu przede wszystkim w państwach bałtyckich i w Polsce.

 
Read More

Ekspert CSM, dr Bartłomiej Nowak w rozmowie z Agnieszką Lichnerowicz: „UE zamiast przejść od 2 do 3 stopnia sankcji nagle stworzyła kilka stopni pośrednich pomiędzy 2 i 3. Mało kto pamięta, że sankcje mają zadanie powstrzymujące i przeciwdziałające, a nie tylko potępiające. Przecież zawsze można je cofnąć. Problemem jest też to, że Putin nie ma dobrego wyjścia. Tak rozbujał nacjonalistyczne nastroje w Rosji, tworząc za pomocą mediów alternatywną rzeczywistość, że zamknął sobie drogi wycofania się z konfliktu.”

Read More